Forum Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Türkiye

Forum TürkiyeHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cem Yılmaz Sevmek....

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Cem Yılmaz Sevmek.... Empty
MesajKonu: Cem Yılmaz Sevmek....   Cem Yılmaz Sevmek.... Icon_minitimeSalı Mart 02, 2010 9:10 pm

Bu hafta, şarkı sözlerindeki "sevmek" fiilini incelemek
istiyorum izninizle.Çünkü son zamanlarda farkettim ki "sevmek" fiili şarkı sözlerinde asla "sevmek" fiili olarak kullanılmıyor sevgili Penguen okurları. "s..mek" yazamadıkları yerde dayıyorlar burnumuza "sevmeyi"...

Ama açık söyleyeyim sadece Türk Pop müziğinde yok bu teşbih...
Bizler "Sevmekten kim usanır/tadına doyum olmaz" şarkısını
dinleye dinleye büyümüş bir kuşağız. Değiştirin bu iki fiili şöyle okuyun bakalım şarkıyı. Daha anlamlı olmuyor mu?... Oluyor...

Fakat sevmek fiilini müstehcen fiilleri gizlemek için
kullananlar çoğunlukla kadın şarkıcılar ve söz yazarları olmuş nedense.
Sezen Aksu'nun başını çektiği bu kadınlar topluluğu sevmenin
altından girip üstünden çıkmışlar... Bakın şimdi Sezen Aksu'nun yazdığı şu şarkı sözüne: "Al beni kanatlarında götür bu gece Uçurup diyar
diyar sev beni sevilmediğim kadar" masum bir sevgi kastedilebilir mi bu cümleler içersinde?
Değiştirin fiili şöyle okuyun. Bana hak vermezseniz dişimi kırarım.
Bitmedi, Alın bir Sezen Aksu şarkısı daha: "Nasıl istedim
deliler gibi,sayıkladım hep sıcak nefesini, gel ne olursa olsun son defa sev beni"
Söyleyin allahaşkına gariban sevmek fiiline "son defa" diye
ekleme yapılabilir mi? İnsan birisinin sıcak nefesini sayıklarken
masumane bir sevgiyle diner mi bu ayrılık...?

Bir "azgın" şarkıcı da Bendeniz... "Usandım bu kaprislerden, Seveceksen sev hadi gülüm, Tuzağına böyle düşmüşken" ... Tuzağa böyle düşmüş birine ne yapar bir erkek? Bilenler bilmeyenlere anlatın allahaşkına. Hadi diyelim Bendeniz marjinal bir kızımız. Ya en aklı başındalara ne demeli? Dünyalar tatlısı Candan Erçetin'e bakın hele: Korkarım tanışacağız seninle, Birkaç film seyredeceğiz belki de, Ellerim tanışacak ellerinizle, Seveceksiniz beni uzun uzun" Bana kimse hikaye anlatmasın kardeşim. çünkü hikayeyi anlatanlara sorarım: "Beni ne kadar seviyorsun Kazım" sorusuna "uzun uzun" cevabını almışlar mıdır hayatları boyunca.
Hele hele Funda Arar hanım kızımıza ne demeli? "Rüzgarındayım savruldum, sevmezsen öleceğim..." diyor alenen..Şimdi bunların tümü kadın olduklarından ve bu toplum kadınlara baskı uygulayan bir toplum olduğundan çıkıp "valla benim şarkılarımda 'sevmek' fiili 'sitmek' yerine kullanılmamıştır" diyenler çıkabilir ama erkek
olduğundan Kenan Doğulu kardeşim diyemez. "Son bir kez sev bu
gece / çekinme gel evime" şarkının adı ne? "Bir kereden bir şey olmaz"
Pardon yani.......

Cem Yilmaz
https://forumturkiyem.yetkin-forum.com

Cem Yılmaz Sevmek....
1 sayfadaki 1 sayfası